Dość szybkie nadejście wiosny w sadzie, z którym mamy do czynienia w tym sezonie wegetacyjnym, prawie zawsze wiąże się z ryzykiem występowania przymrozków. Otwarte kwiaty oraz młode zawiązki są najbardziej wrażliwe na spadki temperatury poniżej 0°C. W temperaturze -1 do -1,5°C może dochodzić już do poważnych uszkodzeń.
Według komunikatów meteorologicznych majowe przymrozki mamy za sobą. Ucierpiały odmiany, które jako pierwsze zakończyły kwitnienie: Idared, Jonagold, Ligol; ich zawiązki najbardziej narażone są na przemarznięcie.
W przypadku odmian tj. Gala,Pinova,Red Delicious, Golden Delicious, sytuacja wygląda znacznie lepiej.
Jak zapobiec szkodom wyrządzonym przez przymrozki? Do podstawowych zabiegów, które należy wykonać w celu ograniczenia przymrozków należy czyszczenie pasów herbicydowych. Pod drzewami nie powinno być chwastów ani czarnego ugoru, a trawa powinnam być możliwie jak najkrócej skoszona. W ciągu dnia sad powinien być obficie nawadniany (dolne lub nadkoronowe nawodnienie). Ważne jest także zapewnienie optymalnego poziomu odżywienia roślin. Przeprowadzenie tego typu zabiegów może skutkować 1-2 stopniową różnicą temperatury, a więc może mieć decydujący wpływ.
Niezwykle istotne jest śledzenie komunikatów meteorologicznych. Odpowiednio wczesne informacje o możliwości wystąpienia przymrozków dają możliwość do przygotowania się do nich.
Info: Stowarzyszenie Sady Grójeckie