Jabłko to bardzo wyjątkowy owoc. Jest nie tylko smaczny i zdrowy, ale zajmuje również wyjątkowe miejsce w historii i wielu kulturach. Wszyscy słyszeliśmy o Adamie i Ewie, jabłku niezgody w mitologii greckiej, Wilhelmie Tellu czy Newtonie, który dzięki spadającemu jabłku odkrył prawo grawitacji.
Jabłko jest również obecne w kulturze i sztuce. Nie można się temu dziwić, ponieważ piękny owalny kształt, intensywne kolory i kuszący smak, aż proszą się o umieszczenie ich na obrazach lub na kartach powieści, bajek lub legend.
Jest jednak jedno jabłko na trwałe wpisane w historię – Jabłko Grójeckie.
Sady grójeckie zostały założone 500 lat temu przez królowę Bonę. Dekretem jej syna Zygmunta Augusta na stałe zagościły na królewskich stołach. Od tamtej pory Jabłko Grójeckie i grójecczyzna wpisane są w historię polskiego sadownictwa. To właśnie tu powstawały pierwsze przechowalnie jabłek i po raz pierwszy również na początku XX wieku rozpoczęto ich sortowanie ze względu na odmianę. W ten oparty na faktach krajobraz wpisują się wielopokoleniowe rodziny sadownicze, które od zawsze łączą tradycję z nowoczesnością. Najnowsza historia Jabłka Grójeckiego zaczyna się w 2011 roku, kiedy uzyskało ono Chronione Oznaczenie Geograficzne, a tym samym dołączyło do elity europejskich produktów spożywczych, takich jak francuskie sery czy włoskie wina.
Teraz czas, abyście sami napisali swoją historię z Jabłkiem Grójeckim.