Grillowana pierś z indyka z salsą jabłkową

Czas przygotowania: 60 minut

Składniki:
– 4 plastry piersi z indyka

– 2 łyżki sosu teriyaki
– ½ łyżeczki pieprzu
– sezam do obtoczenia mięsa + do posypania
– olej do smażenia
– listki rukoli

Salsa jabłkowa:
– ½ czerwonej cebuli

– 2 Jabłka Grójeckie Gloster
– 2 łyżki posiekanych liści kolendry
– ½ łyżeczki posiekanej papryczki chili
– sok z limonki
– 1 łyżeczka startego imbiru
– sól

Wykonanie:
Jabłka myjemy, usuwamy z nich gniazda nasienne i kroimy w julienne, czyli drobne paseczki. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Wszystkie składniki salsy wrzucamy do miski, dokładnie mieszamy i odstawiamy na 30 minut. W drugiej misce mieszamy sos z pieprzem, wkładamy mięso i dokładnie obtaczamy je marynatą. Odstawiamy na 30 minut. Patelnię grillową delikatnie smarujemy olejem. Plastry indyka obtaczamy w sezamie i grillujemy z obydwu stron na złoty kolor. Grillowaną pierś układamy na listkach rukoli, salsę jabłkową układamy obok lub jeśli wolicie, można ją ułożyć bezpośrednio na mięsie. Wszystko podsypujemy sezamem.

 

Jabłkowa zupa z chrzanem

Składniki:
– 1 duża cebula

– biała część z pora
– 400 g ziemniaków
– 2 duże Jabłka Grójeckie Red Jonaprince
– 1 litr bulionu
– 3 łyżki chrzanu
– 3 łyżki gęstej śmietany 18%
– masło do smażenia
– sól
– pieprz
– płatki chili
– koperek do posypania
– ugotowane jajka przepiórcze

Wykonanie:
Cebulę obieramy i kroimy w kostkę, pora kroimy w cienkie plasterki, a następnie wrzucamy na patelnię na rozgrzane masło. Warzywa szklimy na średnim ogniu, aż będą lekko przezroczyste, wtedy dodajemy bulion. Ziemniaki oraz jabłka obieramy i kroimy w drobną kostkę, również wrzucamy do bulionu. Wszystko gotujemy na średnim ogniu, aż ziemniaki będą miękkie. Zupę blendujemy, dodajemy chrzan i przyprawy, zabielamy śmietaną. Bardzo dokładnie mieszamy. Zupę podajemy posypaną koperkiem, płatkami chili i udekorowaną jajkami przepiórczymi.

Dorsz zapiekany z boczkiem i musem jabłkowym

Czas przygotowania: 60 minut

Składniki:
– 6 filetów z dorsza

– 6 plasterków wędzonego boczku
– sól
– pieprz cytrynowy

Mus jabłkowy:
– 4 Jabłka Grójeckie Red Jonaprince
– 1 duża cebula
– 1 łyżka masła
– 1 łyżeczka cynamonu
– 1/3 łyżeczki kardamonu
– ½ łyżeczki imbiru
-1/4 łyżeczki mielonych goździków
– ¼ łyżeczki mielonego anyżku

Wykonanie:
Jabłka obieramy, usuwamy z nich gniazda nasienne i kroimy w sporą kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i szklimy na nim cebulę. Następnie wrzucamy jabłka, dodajemy przyprawy. Wszystko dusimy pod przykryciem, aż jabłka będą miękkie. Uduszone jabłka z cebulą dokładnie blendujemy, przekładamy do garnuszka i lekko podgrzewamy. Jeśli jest taka potrzeba przyprawiamy. Filety z dorsza oprószamy solą i pieprzem cytrynowym, każdy zawijamy w plasterek boczku. Boczek spinamy wykałaczkami. Roladki układamy w żaroodpornym naczyniu i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 25 minut. Dokładny czas pieczenia jest uzależniony od grubości i wielkości filetów rybnych. Na talerzu układamy listki młodego szpinaku, na nim kładziemy upieczone roladki rybne. Mus jabłkowy podajemy w osobnej miseczce lub dekorujemy nim talerz, jak kto woli.

Jabłkowe smoothie bowl z truskawkami

Porcja dla 1 osoby
Czas przygotowania: 15 minut

Składniki:
– 1 duże Jabłko Grójeckie Gloster

– garść jarmużu
– ¼ szklanki wody
– cienki plasterek świeżego imbiru
– opcjonalnie 1 łyżeczka miodu
– 2 łyżeczki jogurtu naturalnego
– 1 plaster dojrzałego ananasa
– ½ małej pomarańczy
– kilka orzechów pekan
– 2 truskawki
– garść płatków kokosa

Wykonanie:
Jabłko i jarmuż myjemy. Jabłko kroimy na mniejsze części, usuwamy gniazdo nasienne. Wraz z imbirem, jarmużem, jogurtem i wodą umieszczamy w kielichu blendera. Wszystko bardzo dokładnie blendujemy na jednolitą masę, jeśli wolicie słodkie smoothie, możecie dodać łyżeczkę miodu. Smoothie przekładamy do szerokiej miseczki. Ananasa i pomarańczę kroimy w plasterki, układamy na smoothie, posypujemy orzechami i płatkami kokosa.

Sernik z karmelizowanymi jabłkami na zimno

Proporcje na tortownicę o średnicy 20 cm

Składniki:

Karmel:
– 40 g cukru

– 500 g Jabłek Grójeckich Red Jonaprince
– kilka kropel cytryny
– 1 łyżeczka cynamonu
– ½ łyżeczki kardamonu

Spód:
– 160 g orkiszowych ciastek
– 100 g rozpuszczonego masła
– 1 łyżka kakao

Masa serowa:
– 500 g białego mielonego serka z wiaderka

– 300 g gęstego jogurtu
– 5 łyżek cukru pudru
– 1 łyżeczka cynamonu
– ½ łyżeczki kardamonu
– 6 łyżeczek żelatyny
– ½ szklanki soku jabłkowego

Wierzch:
– 1 krystaliczna galaretka
– 1 duże czerwone jabłko

Wykonanie:
Na suchą patelnię wsypujemy cukier, dodajemy sok z cytryny i na małym ogniu rozpuszczamy cukier, aż do utworzenia się złocistego karmelu. W międzyczasie jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w grube plasterki. Gdy karmel jest gotowy wrzucamy do niego jabłka – uwaga, mogą pryskać w kontakcie z karmelem. Smażymy na małym ogniu, nie mieszamy łyżką, tylko poruszamy patelnią. Po kilku minutach jabłka puszczą sok. Jabłka smażymy około 10 minut, aż będą miękkie. Pod koniec posypujemy je cynamonem i kardamonem. Mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia, a następnie dokładnie blendujemy. W międzyczasie do blendera wrzucamy wszystkie składniki na spód sernika i dokładnie blendujemy. Formę wykładamy folią spożywczą. Na jej dno wsypujemy ciastka, wyrównujemy i przy pomocy dłoni przyciskamy do dna. Formę wkładamy do lodówki. Żelatynę wsypujemy do miseczki, dodajemy sok jabłkowy, odstawiamy na 10 minut, po czym delikatnie podgrzewamy w mikrofali – nie doprowadzamy do zagotowania – i mieszamy, aż żelatyna się rozpuści. Odstawiamy do przestudzenia. W dużej misce miksujemy pozostałe składniki masy serowej. Dodajemy zmiksowane jabłka i ponownie mieszamy. Małym strumieniem dodajemy chłodną żelatynę cały czas miksując. Gotową masę przelewamy na warstwę ciasteczek i wkładamy do lodówki, aż do stężenia. Galaretkę zalewamy 400 ml wrzątku i mieszamy, aż do rozpuszczenia się żelatyny. Odstawiamy do wystudzenia. Jabłko dokładnie myjemy, kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazdo nasienne, a następnie kroimy w cienkie plasterki. Układamy dekoracyjnie na serniku. Tężejącą galaretkę wylewamy na wierzch sernika formę wkładamy ponownie do lodówki na co najmniej 5 godzin, a najlepiej na całą noc.